"Стефан, Божою милістю король Польський, надає цю грамоту Яцьку Бутовичу на відбудову містечка Брусилова і надання Брусилову Магдебурзького права."
(дано у Варшаві на сеймі вільнім, дня сімнадцятого лютого, року 1585)

Брусилівський час  

УКР

РОС

ENGБРУСИЛІВСЬКИЙ РАЙОН

Район_1

Характеристика району

Брусилівський район розташований у південно-східній частині Житомирської області. Територія району - горбиста рівнина (відроги Придніпровської височини), розчленована широкими долинами річок. Найбільша річка району – Здвиж, на якій знаходиться Водотиївське водосховище. Корисні копалини: торф, пісок, глина, мергель, граніт. Грунти переважно темно-сірі та сірі лісові.

Річка Здвиж бере початок з болота біля села Грубське і протікає в Брусилівському районі Житомирської області, а також в Макарівському, Бородянському, Іванківському районах Київської області. Впадає в річку Тетерів (бас. Дніпра). Довжина р. Здвиж становить 145 км, площа басейну 1775 км2. Долина річки має форму трапеції шириною до 4 км, глибиною до 25 м. Русло помірно звивисте шириною до 20 м, глибиною (межені) 1-2 м. Наклон річки 0,59 м/км. Починає замерзати р. Здвиж, як правило, в кінці листопада, а розмерзається в середині березня. Для регуляції стоку річки побудовані водосховища. Одне з них – Водотиївське знаходиться приблизно в 4 км від райцентру Брусилів. Літом тут чудова рибалка та місце для відпочинку. В лісах, що знаходяться на берегах Здвижа багато ягід та грибів.

Брусилівський район є наймолодшим районом у Житомирській області і найменшим за площею – близько 625 км2. Він утворений у 1990 році, що було обумовлено переселенням на територію сучасного Брусилівського району мешканців переважно Народицького району Житомирської області, які найбільше постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС. З 1962 до 1990 року селище міського типу Брусилів та села району входили до складу Коростишівського району Житомирської області, а до того часу був райцентром спочатку в складі Київської області до 1937 року, а потім Житомирської області.

Історично Брусилiвський район був утворений в 1923 роцi, до складу Житомирської областi увiйшов 22 верееня 1937 року в результатi подiлу Київської областi. В ньому було 34 населених пункти, якi пiдпорядковувалися 28 сiльським Радам. До складу району входили Вiльнянська, Вiленська, Здвижкiвська сiльськi Ради, якi нинi належать до Коростишiвського району, i не входили Скочищенська, Соболівська, Гнилецька (нинi Долинiвка), Озерська, Бикiвська та Западнянська сiльськi Ради, якi тодi належали Корнинському району.

Нині у Брусилівському районі проживає близько 16,5 тис. осіб, з яких близько 6 тис осіб, що мають статус потерпілих від аварії на ЧАЕС.

На території району розвинена харчова промисловість, виробництво будівельних матеріалів і лако-фарбної продукції та сільське господарство, яке спеціалізується на рослинництві та тваринництві. В смт. Брусилів працює цех з переробки льону, який за рахунок власних коштів побудовало ТОВ "Агрофірма Брусилів". Не дивлячись на те, що сільськогосподарське виробництво займає в районі провідне місце, значна увага приділяється розвиткові переробної галузі. В районі працює завод з переробки молока, який виробляє широкий асортимент продукції: молоко пастеризоване, масло, казеїн, ряжанку, кефір, сметану, вершки пастеризовані, глазуровані сирки. У районі працюють 2 цехи з виробництва ковбасних виробів та приватне підприємство з виробництва рибної продукції.

Провідну роль в наповненні місцевого бюджету відіграє торгівля. "Брусилівський базар" відомий ще з давніх-давен своїми недільними ярмарками, на які з’їжджаються виробники та торговці з Житомирщини, Київщини, Вінниччини, Хмельниччини, Черкащини та інших регіонів України. Він і понині розташований у тому ж місці, де і колишній міський ринок за часів Речі Посполитої, а саме на шляху "від Кракова до Кийова".

На території Брусилівського району розташоване селище міського типу Брусилів та 36 сільських населених пунктів. В адміністративному відношенні район складається з 1 селищної та 18 сільських рад. В районі 24 загальноосвітні школи, 6 дитячих садків, одна ДЮСШ, 12 ФП, 6 ФАП та 6 амбулаторій, лікарня, поліклініка. Крім районного будинку культури, є 17 клубів та 12 сільських Будинків культури, 26 бібліотек, історико-краєзнавчий музей, дитяча музична школа, відділення 3 банків.

Карта Брусилівського району

Історія Брусилівського району

 

     

© 2007 "Брусилів-Онлайн". Усі права захищені. Пишіть нам на електронну пошту

Повне або часткове використання матеріалів дозволяється за умови посилання на "Брусилів-Онлайн" ( для Інтернет-ресурсів - наявність активного гіперпосилання на http://brusilov.org.ua/ ).
Адміністрація сайту не несе відповідальність за достовірність інформації рекламного характеру.
Адміністрація сайту не завжди поділяє думки авторів.
Авторські права на статті, твори літератури чи мистецтва, що представлені на цьому сайті, належать їх авторам.