"Стефан, Божою милістю король Польський, надає цю грамоту Яцьку Бутовичу на відбудову містечка Брусилова і надання Брусилову Магдебурзького права."
(дано у Варшаві на сеймі вільнім, дня сімнадцятого лютого, року 1585)

Брусилівський час  

УКР

РОС

ENG

 смт. Брусилів

Брусилов

БРУСИЛІВ

 Селище міського типу Житомирської області, райцентр, розташований на р. Здвиж, за 85 км на захід від Києва, на 80 км на схід від обласного центру Житомир та за 25 км від залізничної станції Скочище.

Площа 16,5 км2. Населення - 5,1 тис. осіб. Національний склад - 98% українців, решта - переважно поляки і росіяни.

Автобусна станція має зв´язок з містами Київ, Житомир, Фастів, Народичі, Малин, Радомишль, Коростишів. Через смт. Брусилів проходять транзитні маршрути на м. Попільня, м. Андрушівка, м. Вінниця.

Корисні копалини: торф, глина, пісок.

Колишня назва Брусилова – Здвиженськ, який згадується в Іпатіївському літописі 1097 р. і 1150 р., хоча засноване селище значно раніше.

Вперше назва Брусилів датується 1543 р. за часів Литовсько-Руської держави. В період Київської Русі Брусилів був "градом з укріпленим дитинцем", а в часи феодалізму це було значне на той час місто з розвиненими ремеслом і торгівлею.

У 1585 р. йому було надане магдебурзьке право. Протестом проти соціально-економічного гніту Польської шляхти була участь населення в повстаннях К. Косинського і С. Наливайка. Під час визвольної війни 1648-1654 рр. Брусилів був сотенним містом Паволоцького полку. За Андрусівським перемир'ям 1667 р., Брусилів залишився під владою Польщі, жителі під час Коліївщини вступали до загонів І. Бондаренка. За часів володіння Брусиловом Чацьким був збудований кам'яний замок, 1787 р. - костел, при якому існувала школа, а пізніше заснований кляштор Ордена капуцинів.

Після 2-го поділу Польщі Брусилів було приєднано до Росії, і в 1797 р. він став волосним центром Радомишльського повіту Київської губернії.

На початку XX ст. у Брусилові нараховувалось близько 14 тис. жителів. З часом Брусилів почав занепадати і з містечка перетворився на село. Великих матеріальних збитків і людських жертв зазнав під час Другої Світової війни.

Нині тут працюють хлібо- та молокозавод. У селищі - 2 загальноосвітні школи, дитячий садок, районна поліклініка, районна лікарня, районний Будинок культури, дитяча музична школа, дитячо-юнацька спортивна школа, 2 бібліотеки, центр юнацької творчості "Мрія", історико-краєзнавчий музей. Функціонують відділення 3 банків.

Діють релігійні громади Української Православної Церкви, Української Православної Церкви Київського патріархату, Римсько-Католицької Церкви, Церкви Християн віри Євангельської, Церкви незалежних християн віри Євангельської "Блага вість". У селищі є пам´ятки архітектури - залишки костелу і кляштору Ордену капуцинів (1787 р.), городище в центрі Брусилова (ХІ-ХІІ ст.), замчище (XIV ст.), 2 могили на північному сході околиці (ХІІ-ХІІІ ст.).

У 1997 р. встановлено погруддя Т. Шевченка.

Карта Брусилова

Історія Брусилова

     

© 2007 "Брусилів-Онлайн". Усі права захищені. Пишіть нам на електронну пошту

Повне або часткове використання матеріалів дозволяється за умови посилання на "Брусилів-Онлайн" ( для Інтернет-ресурсів - наявність активного гіперпосилання на http://brusilov.org.ua/ ).
Адміністрація сайту не несе відповідальність за достовірність інформації рекламного характеру.
Адміністрація сайту не завжди поділяє думки авторів.
Авторські права на статті, твори літератури чи мистецтва, що представлені на цьому сайті, належать їх авторам.