"Стефан, Божою милістю король Польський, надає цю грамоту Яцьку Бутовичу на відбудову містечка Брусилова і надання Брусилову Магдебурзького права."
(дано у Варшаві на сеймі вільнім, дня сімнадцятого лютого, року 1585)

Брусилівський час  

УКР

РОС

ENGКраєзнавча книжка "Рідний край над Здвижень-рікою"

 

Святненко В. Г. Рідний край над Здвижень-рікою. Відлуння сивої давнини.
— К.: Центр учбової літератури, 2010. — 368 с.

У книжці «Рідний край над Здвижень-рікою. Відлуння сивої давнини» на основі широкого кола джерел висвітлено історію містечка Брусилова і сіл сучасного Брусилівського району від часів зародження людської цивілізації до початку XX ст. Історію кожного населеного пункту подано в хронологічній послідовності на тлі історичного поступу всієї Правобережної України та Київщини і Житомирщини зокрема. Особливе місце посідає відображення господарського, соціального, духовного розвитку Брусилівщини. Значна увага приділяється генеалогії власників містечка Брусилова і сіл району.

Окремою частиною книжки виступає краєзнавче дослідження «В пошуках древнього Здвиженська», де автор, на основі стародруків, даних археологічних розкопок та краєзнавчих розвідок, визначає місцезнаходження літописного міста Київської Русі.

 

 

Меценати видання книжки

Переднє слово

Від автора

Зміст

Іменний покажчик

Замовити книжку

 

 

З любов'ю до рідного краю

Як відомо, високі поняття «батьківщина», «нація», «патріотизм» починаються із знання рідного краю, історії міста чи села, вулиці, батьківської домівки, де людина народилася і виросла, де минуло її дитинство. Їх неможливо придбати за матеріальні блага — вони передаються з покоління в покоління з молоком матері, багатоголоссям рідної мови, мелодією рідної пісні. Любов до рідної землі привчає кожну людину шанувати своїх батьків і предків, зобов’язує віддано служити своєму народові і, врешті-решт, надає відчуття гордості за свою державу.

Книжка, яку ти щойно розгорнув, шановний читачу, присвячена історії невеликої адміністративної території сучасної України — Брусилівському району Житомирської області, яку автор називає давнім Здвижень-краєм. У ній представлено реальні події, що відбувалися на Брусилівщині, змальовано життя людей від доісторичних часів до початку XX століття, наведено статистичні відомості про кількість населення, земельних угідь тощо.

У безкінечному плині часу Брусилівщина гортала і гортає сторінки свого життя й історії. На жаль, доля поселень нашого району та їхнього люду не була безхмарою. Розташовані на головних торгівельних шляхах недалеко від стольного міста Київської Русі, вони першими зазнавали нищівних загарбницьких ударів.

Знайомство з книжкою оживляє нашу уяву про героїчну оборону Здвижень-краю від монголо-татар і кримських татар, відчайдушну боротьбу селян-козаків під час національно-визвольної війни 40—90 рр. XVII століття, гайдамацькі повстання в часи Коліївщини, коли багато місцевих месників влилося в бойовий загін Івана Бондаренка для боротьби з панством за свої права і волю. Зринає в уяві картина спілкування брусилівців з Тарасом Шевченком, коли Великий Кобзар повертався після дослідницької роботи на Волині до Києва через Привороття, Озеряни, Брусилів, Дубрівку і Ястребеньку.

Книжка «Рідний край над Здвижень-рікою. Відлуння сивої давнини» хоч і написана на основі документальних фактів, але кожна її сторінка пронизана любов'ю до рідного краю, глибокою повагою до вікових народних традицій місцевого люду як невичерпного джерела духовності та культури.

На наш погляд, це одна з перших краєзнавчих книжок, в основу якої покладено системне дослідження історії окремого району в контексті всього комплексу громадського, політичного, культурного і духовного розвитку України. Впевнені, що для вдумливого читача вона — безцінна скарбниця історичного досвіду багатьох поколінь наших земляків, своєрідний місток, який позв'язує покоління минулі із сучасним і прийдешніми.

Станіслав Боклан,
заслужений артист України

Микола Боклан,
заслужений артист України

 

 

© 2007-2010 "Брусилів-Онлайн". Усі права захищені. Пишіть нам на електронну пошту

Повне або часткове використання матеріалів дозволяється за умови посилання на "Брусилів-Онлайн" ( для Інтернет-ресурсів - наявність активного гіперпосилання на http://brusilov.org.ua// ).
Адміністрація сайту не несе відповідальність за достовірність інформації рекламного характеру.
Адміністрація сайту не завжди поділяє думки авторів.
Авторські права на статті, твори літератури чи мистецтва, що представлені на цьому сайті, належать їх авторам.

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET [Vox.com.ua] Портал українця Родинний сайт Букетів