"Стефан, Божою милістю король Польський, надає цю грамоту Яцьку Бутовичу на відбудову містечка Брусилова і надання Брусилову Магдебурзького права."
(дано у Варшаві на сеймі вільнім, дня сімнадцятого лютого, року 1585)

Брусилівський час  

УКР

РОС

ENG  новини

::: Новини Брусилівщини :::

 
09.09.2016
 
«Старожитності Здвижень-краю»

Все минає – ночі і світанки,
Та життя не випити до дна.
Залишаються нащадкам знаки, –
Наче карби, наші письмена.
Микола Сингаївський

Історичним письменом наступним поколінням про унікальний живописний приполіський край буде слугувати книга письменника і краєзнавця Володимира Святненка «Старожитності Здвижень-краю»,презентація якої відбулася 9 вересня 2016 року в актовому залі «Агрофірми Брусилів» на малій батьківщині видатного українського вченого, громадсько-політичного та церковного діяча Івана Огієнка.

Брусилів гостинно зустрів відомих українських письменників, поетів, краєзнавців, шанувальників історії та старожитностей, громадських і політичних діячів Житомирської області, засоби масової інформації, які з радістю відгукнулися на запрошення автора. Серед гостей заходу були: поет, заслужений діяч мистецтв України Микола Володимирович Луків, письменник, кіносценарист Андрій Курков, заслужений будівельник України Володимир Михайлович Лазоренко, депутат Житомирської обласної ради, голова Житомирської обласної організації ВО «Свобода» Сидір Васильович Кізін, директор Національного Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, кандидат історичних наук Богдан Миколайович Галайко, поет, голова Житомирської обласної організації Національної спілки письменників України Михайло Пасічник, поет, письменник, голова Брусилівської районної організації Всеукраїнського товариства імені Івана Огієнка Василь Федорович Сташук, письменник, член правління Всеукраїнського товариства краєзнавців, редактор газети «Культура і життя» Євген Букет, головний науковий редактор Інституту енциклопедичних досліджень НАН України Світлана Іванівна Очеретянко, голова Брусилівської районної державної адміністрації Анатолій Леонідович Шишковський, голова Брусилівської районної ради Ніна Анатоліївна Рафальська.

Як зазначив автор, книга «Старожитності Здвижень-краю» є своєрідною краєзнавчою одою рідній Брусилівщині з її мальовничими краєвидами густих дрімучих лісів, завжди по-літньому зелених луків, чистих криштально-сріблястих озер, прохолодних, оповитих тінистими алеями ставків, і, звичайно, прадавньої літописної річки Здвиж (Здвижень), яка бере тут початок і блакитною стрічкою несе свої цілющі води на Київське Полісся.

У монографії вперше в краєзнавчій науці здійснюється систематизований і комплексний аналіз старожитностей окремої історико-етнографічної області сучасної України — Приполісся, яку автор називає Здвижень-краєм. На основі об’ємного фактажу археологічних пам’яток, антропологічних матеріалів, культових і архітектурних споруд, витворів мистецтв, літописів й інших письмових історичних джерел висвітлено процес формування та розвиток краю від часів зародження людської цивілізації до початку XX століття. Важливі історичні події та їхня роль і значення в контексті загальноукраїнської історії представлені в хронологічній послідовності.

Значну увагу приділено давньоруському періоду історії Брусилівщини. Зокрема, на основі стародруків, архівних матеріалів, знайдених артефактів під час археологічних і краєзнавчих розвідок автор встановив точне місцезнаходження літописного міста Київської Русі — Здвиженська, знищеного монголо-татарами.

Генеалогічний опис власників поселень Здвижень-краю, що представлений в третій частині книги, не тільки дає змогу осмисленіше підійти до ролі й місця кожного шляхтича, князя, дворянина в історичному процесі розвитку поселень, але й може стати першим кроком для багатьох українських родин на шляху до пошуку свого родового коріння.

Видання книжки «Старожитності Здвижень-краю» стало можливим завдяки благодійній допомозі меценатів, справжніх патріотів України: голови Житомирської обласної організації політичної партії ВО «Свобода» Сидора Васильовича Кізіна, депутатів Брусилівської районної ради та її голови Ніни Анатоліївни Рафальської, генерального директора «Агрофірми Брусилів», заслуженого працівника сільського господарства України Сергія Олександровича Вареника, голови громадської організації «Український Союз» Олександра Сергійовича Вареника, голови громадської організації «Майдан» Михайла Дмитровича Козара, підприємців: заслуженого будівельника України Володимира Михайловича Лазоренка, Анатолія Анатолійовича Дорогіна, Василя Васильовича Черкасенка, Валерія Васильовича Слободенюка, Василя Миколайовича Балибердіна, Миколи Григоровича Святненка, Олександра Петровича Святненка, економіста Андрія Андрійовича Тюрменка, однокласників автора. Ці люди не на словах, а на ділі допомагають розвиватися сучасній українській культурі.

Урочистий захід супроводжувався святковим концертом, на якому виступали співаки Ольга Скуратівська, Валентин Коваль, жіночий дует Брусилівського будинку культури Тетяна Лаворчук і Ксенія Федишина, аматорський колектив «Соловонька» Соловіївського будинку культури.

Наклад обмежений. Поспішайте придбати як для домашньої бібліотеки, так і на подарунок

Детальніше про книжку читайте на сторінці
http://www.brusilov.org.ua/Knyga/knyga_4.php

 
05.09.2015
 
«Рідний край над Здвижень-рікою.
Дві Великі Перемоги»

Під такою назвою побачила світ книжка брусилівського краєзнавця Володимира Святненка, в якій представлено найбільш значущі події в історії Брусилівського району Житомирської області упродовж 1941—1991 років. Це видання є заключним у краєзнавчій трилогії «Рідний край над Здвижень рікою» — ґрунтовного дослідження історії рідного краю, що не має аналогів у сучасній українській краєзнавчо історичній літературі.

Книжка «…Дві Великі Перемоги» складається з трьох частин. Перша охоплює період німецько-радянської війни. У ній представлені як документальні факти, так і свідчення очевидців про бойові дії на території Брусилівщини, про життя людей під час окупації сіл фашистськими загарбниками, про долю остарбайтерів, а також про героїзм земляків на фронтах Другої світової війни. Друга частина присвячена життю мешканців Здвижень краю в часи післявоєнної відбудови. У третій ідеться про історію сіл Брусилівського району в останній період існування радянської економічної та політичної системи, який отримав назву Застій. Власне, книжка, як і вся трилогія, закінчується 1991 роком — роком здобуття Україною незалежності.

Під час написання книжки автор використав велику кількість опублікованих збірників документів і матеріалів, досі невідомі архівні фонди України, газетно-журнальну періодику, фотодокументи, листування та свідчення очевидців тих подій, розповіді старожилів. Він не оминув своєю увагою історію деяких сіл сучасних Коростишівського та Попільнянського районів Житомирської області, які в той час були адміністративно пов’язані з Брусилівщиною.

У передньому слові доктор фізико математичних наук, професор Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова Юрій Архипович Пасічник зазначає, що автор подає події Другої світової війни без ідеологічних забарвлень і номенклатурних штампів, розвінчує деякі міфи радянської комуністичної пропаганди архівними документами, підкріплюючи їх свідченнями очевидців. З особливою повагою він пише про своїх земляків, які загинули на фронтах німецько радянської війни та у фашистському полоні, а також про тих, хто героєм повернувся з тієї страшної війни, але чиї подвиги й героїчні вчинки свідомо чи несвідомо замовчувалися. Канву цієї частини книжки найкраще передають слова Вольтера: «Перед живими ми в боргу увагою, перед мертвими — лише правдою».

Для читачів старшого покоління книжка «…Дві Великі Перемоги» дозволить подумки поринути у тривожне воєнне дитинство та у важку післявоєнну юність, сповнену надій і сподівань, по-новому «пережити» атмосферу 70-х і 80-х років, а також згадати людей, з якими доля зводила їх на життєвих дорогах. Для молодих людей вона повинна стати настільним підручником, адже щоб по-справжньому любити свій рідний край, необхідно знати його історію. Бо, як писав світоч української культури Іван Огієнко, «Немає в людини нічого милішого над свою Батьківщину, над свою рідну землю. Де хто народився, де провів свої безтурботні дитячі роки, до тієї землі прив’язується усією душею своєю на ціле життя, а хто буває відірветься від своєї рідної землі, той мріє завжди про неї, про святість найбільшу».

Видання книжки «Рідний край над Здвижень-рікою. Дві Великі Перемоги» стало можливим завдяки благодійній допомозі меценатів, справжніх патріотів рідного краю: голови громадської організації «Рідний дім — Брусилівщина» Володимира Васильовича Габенця, голови Брусилівської районної організації політичної партії ВО «Свобода» Михайла Дмитровича Козара, голови Житомирської обласної організації політичної партії ВО «Свобода» Сидора Васильовича Кізіна, підприємців Анатолія Анатолійовича Дорогіна, Василя Васильовича Черкасенка, Валерія Васильовича Слободенюка, Василя Миколайовича Балибердіна, пенсіонера Михайла Олександровича Венглінського.

Книжка не тільки цікава та змістовна, але й добре художньо оформлена — в твердій кольоровій обкладинці. Вона містить 472 сторінки тексту, 324 світлини, в ній подаються відомості про понад 3000 людей.

Наклад обмежений. Поспішайте придбати як для домашньої бібліотеки, так і на подарунок

Детальніше про книжку читайте на сторінці
http://www.brusilov.org.ua/Knyga/knyga_3.php

 
20.11.2013
 
«До 80-х роковин Голодомору в Україні. Голод в селі Соболівка Брусилівського району»

 Про причини і наслідки геноциду українського народу на прикладі села Соболівка розмірковує житель Соболівки Олексій Прокопович Заєць.

У своїх споминах він приводить історію власної родини та свідчення багатьох очевидців тих страшних подій.

Повністю спомини читайте тут
Причини і наслідки геноциду українського народу на прикладі села Соболівка

 
18.08.2013
 
«Українські говірки і санскрит»

Під такою назвою щойно побачила світ книжка відомого українського мовознавця Станіслава Губерначука.

Ця книга є продовженням задуму автора, розпочатого ним у своїх попереднiх книгах: простежити найдавнiшi доiсторичнi початки української мови. Спираючись на українську етнографiю, ведiйськi джерела, санскрит i деякi давньоiндiйськi мови, автор як фаховий фiлолог проаналiзував величезне число мовних одиниць живого усного народного мовлення українців рiзних країв, себто говірок i дiйшов висновку, що переважна бiльшiсть їх сягає своїми витоками доiсторичного минулого, деякi ще епохи первiсного мовотворення, а чимало - первiсного збиральництва, мисливства i часiв Трипільської цивiлiзацiї.

3агалом у книзi розглянуто через призму санскриту i кiлькох давньоiндiйських мов майже 1600 мовних одиниць українських говірок.

 
14.10.2012
 
«Рідний край над Здвижень-рікою.
У терновому вінку»

Під такою назвою щойно побачила світ книжка брусилівського краєзнавця Володимира Святненка, в якій представлено найбільш значущі події в історії Брусилівського району Житомирської області упродовж 1900—1941 років. Це видання є логічним продовженням краєзнавчих досліджень автора про рідний край, що знайшли своє відображення в попередній книжці «Рідний край над Здвижень-рікою. Відлуння сивої давнини».

В книжці «…У терновому вінку» автор акцентує основну увагу на соціальному становищі селянства Здвижень-краю в останні дореволюційні роки, під час національно-визвольної війни, в перші роки встановлення радянської влади та у передвоєнний період. Він не оминає своєю увагою й події в деяких містечках і селах Коростишівського, Попільнянського і Радомишльського районів Житомирської області та Макарівського району Київської області, які в той час були адміністративно пов’язані з Брусилівщиною.

Під час написання книжки автор використав велику кількість опублікованих збірників документів і матеріалів, досі невідомі архівні фонди України, газетно-журнальну періодику, фотодокументи, листування та свідчення очевидців тих подій, розповіді старожилів. Для читачів книжка «…У терновому вінку» не тільки дасть змогу відчути атмосферу історичних подій тієї доби, але й довідатися про долю рідних, про людей, яких знали і з якими спілкувалися багато років тому.

Як відомо, кожна епоха породжує своїх героїв. Про них складають вірші, пишуть книжки, знімають кіно. Кожний виток історії то підносить їх до рівня ідолів, то робить із них ворогів. Із часом вони стають невід’ємною частиною ідеологічної боротьби за прихильність суспільства. За цієї боротьбою з нашої пам’яті стираються цілі покоління простих людей, їхні життя, звички, традиції, культура. Ми забуваємо про тих, хто народився та жив у нашому краї. Забуваємо про гіркоту втрат наших батьків і рідних. Ця книжка цінна тим, що присвячена простим людям, які стали жертвами колишньої системи.

У передньому слові культуролог, радник-організатор Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, член правлінь Українського фонду культури Борис Михайлович Войцехівський зазначає, що автор закликає свято берегти пам'ять про земляків, які у найтрагічніші роки історії Здвижень-краю змогли зберегти та передати наступним поколінням надбання предків, залишки самобутньої приполіської культури, традицій, духовності. Бо, як казав видатний український філософ Григорій Сковорода, «тілесним не нап’ється дух».

Видання книжки «Рідний край над Здвижень-рікою. У терновому вінку» стало можливим завдяки благодійній допомозі меценатів, справжніх патріотів рідного краю: президента Інституту правової політики, міністра юстиції України 2007-2010 рр. Миколи Васильовича Оніщука, голови Брусилівської районної ради Володимира Васильовича Габенця, підприємців: Анатолія Анатолійовича Дорогіна, Василя Васильовича Черкасенка, Сергія Олександровича Бистрицького, Андрія Андрійовича Тюрменка, Василя Васильовича Басалкевича, Василя Миколайовича Балибердіна, Валерія Васильовича Слободенюка, пенсіонера Флора Івановича Сидорчука.

Над все кохай свій Рідний Край,
І молоде своє життя,
Без дум, без жалю й каяття,
За нього в грізний час віддай!

(Спиридон Черкасенко, 1907 р.)

Детальніше про книжку читайте на сторінці
http://www.brusilov.org.ua/Knyga/knyga_1.php

 
10.01.2012
 
ВШАНОВУЄМО 130-РІЧЧЯ ІВАНА ОГІЄНКА

14 січня 2012 року знаменний ювілей відзначає один із невтомних працівників у царині національної культури, державності, духовного відродження українського народу – Іван Іванович Огієнко. Мало хто із сучасників знає, що саме І.Огієнко, який працював в уряді УНР на посаді міністра освіти, випрацьовував текст проголошеного Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 22 січня 1919 року. Саме з ініціативи І.Огієнка свого часу день 22 січня був введений як державне свято українців.

19 січня, у День Богоявлення Господнього, Житомирська земля, містечко Брусилів об’єднало свідомих українців на урочистості, присвячені 130-річчю від Дня народження Івана Огієнка –Митрополита Іларіона.

Вшанування ювілею І.Огієнка проводилося з ініціативи Всеукраїнського товариства «Просвіта», обласної та районної влади. Серед почесних учасників урочистостей на честь ювілею прибули також гості зі столиці, серед яких заслужений діяч мистецтв України, голова Всеукраїнського товариства „Просвіта” імені Т. Шевченка, народний депутат Верховної Ради України Павло Мовчан, український політик, народний депутат України Іван Заєць, доктор філологічних наук , професор, академік Академії наук вищої школи України, завідувач кафедри видавничої справи та редагування Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, глибинний дослідник спадщини І.Огієнка – Микола Тимошик, журналіст, публіцист, дослідник життя і творчості Огієнка Микола Тимошик, директор видавництва „Просвіта” Василь Клічак, народний депутат України Іван Заєць, український політик, правозахисник, народний депутат України І, ІІ та IV, Голова Всеукраїнського комітету захисту політв'язнів Степан Хмара, журналіст, екс-депутат Верховної Ради України Яків Зайко, юрист і колишній депутат Олександр Коцюба та інші.

Ірина Головай

Більш детально про урочисті заходи з находи 130-річчя Івана Огієнка можна прочитати в розділі "Видатні земляки"

Фотозвіт про урочисті заходи з находи 130-річчя Івана Огієнка дивіться у розділі "Фотогалерея"

<< архів новин >>>

     

© 2007-2010 "Брусилів-Онлайн". Усі права захищені. Пишіть нам на електронну пошту

Повне або часткове використання матеріалів дозволяється за умови посилання на "Брусилів-Онлайн" ( для Інтернет-ресурсів - наявність активного гіперпосилання на http://brusilov.org.ua/ ).
Адміністрація сайту не несе відповідальність за достовірність інформації рекламного характеру.
Адміністрація сайту не завжди поділяє думки авторів.
Авторські права на статті, твори літератури чи мистецтва, що представлені на цьому сайті, належать їх авторам.