Церква в Брусилове в 18 веке

 

Логотип сайта

"Стефан, Божою милістю король Польський, надає цю грамоту Яцьку Бутовичу на відбудову містечка Брусилова і надання Брусилову Магдебурзького права."
(дано у Варшаві на сеймі вільнім, дня сімнадцятого лютого, року 1585)

Река Здвиж

Брусилівський час  

УКР

РОС

ENG


видатні земляки

Вшановує 130-річчя Івана Огієнка

Ірина Головай, учитель

Встаєм з колін. Ідем з Шевченком.
Ідем, як Бог велить, - в світи.
А мудре слово Огієнка
Нас кличе – з ким й куди іти

В.Сташук

Україна вшановує День Соборності, згадуючи великих Українців, які своїми справами і власною діяльністю наближали воскреслий день повстання соборної, самостійної України.

14 січня 2012 року знаменний ювілей відзначає один із невтомних працівників у царині національної культури, державності, духовного відродження українського народу – Іван Іванович Огієнко. Мало хто із сучасників знає, що саме І.Огієнко, який працював в уряді УНР на посаді міністра освіти, випрацьовував текст проголошеного Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 22 січня 1919 року. Саме з ініціативи І.Огієнка свого часу день 22 січня був введений як державне свято українців.

19 січня, у День Богоявлення Господнього, Житомирська земля, містечко Брусилів об’єднало свідомих українців на урочистості, присвячені 130-річчю від Дня народження Івана Огієнка –Митрополита Іларіона.

Вшанування ювілею І.Огієнка проводилося з ініціативи Всеукраїнського товариства «Просвіта», обласної та районної влади. Серед почесних учасників урочистостей на честь ювілею прибули також гості зі столиці, серед яких заслужений діяч мистецтв України, голова Всеукраїнського товариства „Просвіта” імені Т. Шевченка, народний депутат Верховної Ради України Павло Мовчан, український політик, народний депутат України Іван Заєць, доктор філологічних наук , професор, академік Академії наук вищої школи України, завідувач кафедри видавничої справи та редагування Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, глибинний дослідник спадщини І.Огієнка – Микола Тимошик, журналіст, публіцист, дослідник життя і творчості Огієнка Микола Тимошик, директор видавництва „Просвіта” Василь Клічак, народний депутат України Іван Заєць, український політик, правозахисник, народний депутат України І, ІІ та IV, Голова Всеукраїнського комітету захисту політв'язнів Степан Хмара, журналіст, екс-депутат Верховної Ради України Яків Зайко, юрист і колишній депутат Олександр Коцюба та інші.

Свято розпочалося у славетному місті Житомирі, у Житомирському коледжі культури і мистецтв, що носить славетне ім’я Івана Огієнка. Тут відбувся Святковий вечір за участю студентів коледжу культури і мистецтв імені І. Огієнка. З-поміж інших прозвучала пісня „Не питай, чого в мене заплакані очі”. Мало кому відомо, що автором слів цієї, як вважалося, народної пісні є саме Іван Огієнко.

Гостинно і щиро зустрічала поважних гостей Брусилівська земля. Здається, сам Господь благословив цю знаменну подію, адже Божа справа, як відомо, завжди благословенна і благодатна.

Одержимі українці – письменник із Вінниці Василь Кобець та скульптор Анатолій Бурдейний, місцева Брусилівська влада доклали максимум зусиль для того, щоб до ювілею славетного земляка у центрі районного міста Брусилова з’явився пам’ятник Іванові Огієнку, до якого було покладено квіти учасниками ВУТ «Просвіта», а також представників влади й громадськості.

Приємно вразило й оновлене приміщення Музею, який носить ім’я Івана Огієнка. Безперечно, що усі ці добрі справи реалізовано в життя завдяки сподвижникам – будівельній обласній організації під керівництвом В.Герасимчука та П.Бабла, а також наполегливій роботі В.Ф.Сташука, який очолює районну організацію Всеукраїнського товариства імені І.Огієнка.

Урочистий вечір на честь Івана Огієнка, що відбувся в Будинку культури м. Брусилова, виявився теплим, задушевним, піднесеним, незважаючи на холодне, неотоплюване приміщення самого будинку.

Слова захоплення і поваги лунали із вуст учасників зібрання.

Павло Мовчан, голова Всеукраїнського товариства „Просвіта” імені Т. Шевченка, народний депутат Верховної Ради України: «Іван Огієнко – знакова постать в історії України. Державотворець, науковець, теолог, мовознавець, просвітитель, Митрополит Іларіон працював у багатьох галузях науки і культури. Дякуючи здобуттю Україною незалежності, спадщина І.Огієнка повертається в Україну. Приємно спостерігати, які зрушення відбулися в м.Брусилові щодо відродження пам’яті І.Огієнка. Віриться, що невдовзі буде відкрито Музей імені І.Огієнка, відбудовано церкву, у якій було охрещено майбутнього проповідника українського православ’я у далекій Канаді. Пам’ятаймо Огієнкові слова про те, що важливою передумовою відродження нації є, перш за все, відродження Української автокефальної церкви, адже «Служити народові, - за висловом Митрополита Іларіона, - це служити Богові, а служити Богові – то служити народові».

Микола Тимошик, доктор філологічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України, дослідник спадщини І.Огієнка: «Україна сьогодні вшановує пам'ять одного із найбільш відданих Синів України. Приємно, що вже багато праць повернулося в Україну, зокрема, «Нариси з історії української мови» (1927), «Історія української літературної мови» (1950), «Етимолого-семантичний словник української мови», «Граматико-стилістичний словник Шевченківської мови» (1961); «Бог і Світ. «Костянтин і Мефодій, їх життя та діяльність» (1927 – 1928), «Історія українського друкарства» (1925), «Українська церква за час Руїни (1657 – 1687)», «Православна віра» (1958), «Життєписи Великих українців». Сьогодні ведеться робота по виданню розвідки І.Огієнка «Брусилів та його околиці». Хотілося, аби ці праці читали наші сучасники, бо вони відкривають правдиву історію і залишаються актуальними у наш час. Сьогодні я з трепетом передаю Брусилівській владі і Музею унікальне видання Біблії, переклад якої здійснив І.Огієнко. Ця книга видана у Лондоні у 20-х роках ХХ століття. Це раритетне, унікальне видання. Нехай ця книга благословляє на добрі справи, любов, злагоду і спонукає до духовного і національного відродження сучасних українців».

Іван Заєць, народний депутат України: „Іван Огієнко був переконаний, що настане той час, коли Україна стане вільною. Вільній Україні він навіть заповів передати свою бібліотеку, яка нині зберігається в Канаді. Ми повинні здійснити свій синівський обов’язок перед цією людиною і своєю нацією, осягнути творчість Івана Огієнка, вивчати його твори у школі, вшанувати його пам’ять, увічнивши це велике ім’я у назвах вулиць. Будемо разом творити нашу могутню націю”.

Василь Сташук, голова районної організації Всеукраїнського товариства імені І.Огієнка та районної організації ВУТ «Просвіта»: «Ми щиро вдячні голові Всеукраїнського товариства „Просвіта” імені Т. Шевченка, народному депутату Верховної Ради П.М.Мовчану, який проголосив 2012 рік – роком Івана Огієнка та зініціював проведення цих урочистостей. Багато років триває співпраця ВУТ «Просвіта» з місцевою громадою по відродженню спадщини й пам’яті І.Огієнка. Ми мріємо, аби брусилівщина стала духовною меккою для українців, як Шевченкові Моринці, Лесин Новоград-Волинський… Брусилів поступово відроджує Огієнкову славу. За роки незалежної України плідно працював комітет по присудженню премії імені І.Огієнка, відзначені найдостойніші представники української культурно-мистецької еліти, які щороку приїздять на батьківщину І.Огієнка. З 1999 року з благословення Ю.Мушкетика та О.Опнасюка, за сприяння районної організації імені І.Огієнка випускається літературно-мистецький альманах «Житичі і світ». Старано працює літературно-мистецьке об’єднання «Посвіт» імені Івана Огієнка, яке об'єднує Брусилівський, Радомишльський, Малинський, Народицький, Попільнянський райони. За сприяння об'єднання вийшли книги О.Крохуна, Н.Власенко (Брусилів), Д.Баранчук (Народичі), М. Скуратівського та інших місцевих поетів та письменників. Із ініціативи огієнківців-просвітян у школах району було організовано проведення конкурсу на кращий вірш, присвячений І.Огієнку. Традиційними стали презентації книг місцевих авторів – В.Савченка, Г. Ткаченка, Н.Власенко. Ми намагаємось бути гідними нащадками І.Огієнка».

За багаторічну сумлінну просвітницьку діяльність у районному осередку ВУТ «Просвіта» медаллю «Будівничий України» був нагороджений директор Музею імені І.Огієнка, голова районної організації Всеукраїнського товариства імені І.Огієнка та районної організації ВУТ «Просвіта», член Національної спілки письменників України – Василь Сташук. Грамоти і нагороди місцевим просвітянам-активістам було вручено головою Житомирської організації ВУТ «Просвіта» Святославом Васильчуком.

Щирі слова на честь І.Огієнка звучали також від житомирян – Пасічника М.П., лауреата премії імені І.Огієнка, Голови Житомирської організації Національної спілки письменників України; Градовського Ю.Г., начальника Управління культури і туризму Житомирської обласної держадміністрації; Савченка В.З., лауреата премії імені І.Огієнка, редактора Житомирського обласного телебачення, представників місцевої районної влади – Шпаковича В.І. (Голови Районної державної адміністрації), Габенця В.В. (Голови Районної ради).

У фіналі свята хор брусилівського Будинку культури виконав пісню-оберіг Тараса Петриненка «Господи, помилуй нас…».

Хочеться вірити, що Огієнкові Заповіти поступово втілюватимуться в життя, найголовніше – відродимо Українську церкву, на законодавчому рівні підтримаємо українську мову, не дозволимо на рівні Держави продаж своєї благословенної української землі.

Хай священним дороговказом лунають і об'єднують українців слова І.Огієнка:

Хай лютий ворог на Голгофу
Жене стократ за Україну,
Для неї я своєї праці
Аж до могили не покину!

Фотозвіт про урочисті заходи з находи 130-річчя Івана Огієнка дивіться у розділі "Фотогалерея"

 

 

1...   2...   3...   4...   5...   6...   7...  8...  9...  10... 11

 

© 2007-2010 "Брусилів-Онлайн". Усі права захищені. Пишіть нам на електронну пошту

Повне або часткове використання матеріалів дозволяється за умови посилання на "Брусилів-Онлайн" ( для Інтернет-ресурсів - наявність активного гіперпосилання на http://brusilov.org.ua/ ).
Адміністрація сайту не несе відповідальність за достовірність інформації рекламного характеру.
Адміністрація сайту не завжди поділяє думки авторів.
Авторські права на статті, твори літератури чи мистецтва, що представлені на цьому сайті, належать їх авторам.